payday loans

Czego pragną kobiety?

Blog Komentarze (0) »

Każdy człowiek jest inny. Realne kobiety nie mieszczą się w sztucznych ramkach, wymykają się wszelkim klasyfikacjom. To sprawia, że mimo powszechnego dostępu do tysięcy damsko-męskich poradników, filmików na youtubie czy coachingowych warsztatów w każdej większej miejscowości, wiele osób nie potrafi zrozumieć potrzeb i zachowań swojej/wymarzonej kobiety. Indywidualność i niepowtarzalność każdego człowieka nie dają złudzeń - nie ma gotowej, uniwersalnej instrukcji obsługi kobiety.

Tematyką związków intymnych zajmują się na szczęście nie tylko samozwańczy eksperci od relacji czy coache podrywu. Badania naukowe w tej dziedzinie prowadzone i publikowane są już ponad pół wieku. Na tej podstawie da się wyodrębnić kilka aspektów, które większość kobiet  wymienia, jako swoje najważniejsze oczekiwania.

Czego zatem pragnie kobieta? Oto ranking 5 najważniejszych odpowiedzi:

1. poczucia bezpieczeństwa

Znalezione obrazy dla zapytania you're safe

Wszelkie badania naukowe (ewolucyjne, socjologiczne, psychologiczne) wymieniają poczucie bezpieczeństwa jako najistotniejszą rzecz, której kobieta szuka w bliskim związku. Poczucie bezpieczeństwa dzieli się na trzy mniejsze kategorie:

  • bezpieczeństwo fizyczne [czyli pewność, że w sytuacji bezpośredniego zagrożenia ona nie zostanie sama. PEWNOŚĆ EMOCJONALNA. Co to znaczy? Mężczyzna nie musi być najwyższym, najszybszym i najsilniejszym samcem na świecie - musi być takim w jej oczach. Dla większości współczesnych kobiet nie liczy się zatem dosłownie ile kto ma cm w bicepsie, tylko czy ten ktoś jest odpowiedzialny, inteligentny, uważny, zaradny itd. Wygląd to tylko dodatek]
  • bezpieczeństwo psychiczne [czyli pewność, że związek posiada solidne fundamenty. Związane jest w dużej mierze z dojrzałością emocjonalną partnera. Bezpieczeństwo psychiczne to nie tylko oficjalne, wielkie deklaracje - przejawia się w małych sprawach, jak to, jak partner na co dzień zachowuje się w stosunku do innych kobiet]
  • bezpieczeństwo ekonomiczne [czyli pewność, że jeśli ona zapragnie dzieci i poświęci się opiece nad nimi lub gdy straci posadę, partner zapewni rodzinie dach nad głową. Kobieta może zarabiać więcej niż jej partner i czuć się dobrze w takim związku - o ile mężczyzna pokazuje, że jest zaradny i można na niego liczyć. Większość kobiet oczekuje od partnera, że będzie miał pracę, która pozwoli mu ,,w razie czego'' utrzymać rodzinę]

2. bliskości

Znalezione obrazy dla zapytania closeness

Cykl reakcji seksualnej u kobiet i mężczyzn jest różny. Powodem nr 1, dla którego mężczyzna uprawia seks jest dążenie do orgazmu. Powodem nr 1, dla którego kobieta uprawia seks jest chęć poczucia bliskości z partnerem. Na pytanie ,,dlaczego doszło do zdrady?” z męskiej strony najczęściej padają powody dotyczące seksualności, w stylu ,,żona i ja już dawno przestaliśmy ze sobą sypiać” lub ,,ona była taka seksowna, nie mogłem się powstrzymać”. Wiele kobiet zdradzających partnera prezentuje zupełnie inny schemat - w związku nie ma bliskości, więc ona zaczyna szukać bliskości poza związkiem. I często odchodzi do innego.

Bliskość to przytulanie, czułość, dotykanie, często takie, które nie prowadzi do seksu. To wspólnie spędzony czas. To włączanie partnera w swoje najbardziej intymne sprawy - życie rodzinne, tajemnice, marzenia, porażki i wady. To kubek herbaty podany w zimny wieczór. To bycie najlepszymi przyjaciółmi.

3. dowodów miłości

Podobny obraz

Ewolucyjnie mężczyźni mają tendencje do rywalizacji, kobiety natomiast mają predyspozycje do dokonania najlepszego możliwego wyboru - a zatem bycia zdobywaną (jest to wspólne dla 95% ssaków i związane z tzw. poziomem inwestycji rodzicielskiej). Dlatego tak ważne jest dla kobiet, by w intymnej relacji mężczyzna wciąż na nowo się o nią starał. Najbardziej krytykowaną cechą mężczyzn przez kobiety jest obojętność. 53% kobiet myśli o odejściu od partnera, który zapomniał o ważnej okazji.

W wielu bajkach/filmach para zaczyna być razem i kończy na ,,żyli długo i szczęśliwie”. Daje to mylne przekonanie, jakoby ślub/stabilizacja/związek zwalniał już z wysiłku, a jest zupełnie przeciwnie - bycie parą to dopiero początek pracy i starań. Długoletnie, trwałe związki to te, które nie przestały się o siebie starać - zdobywać, wybaczać, rozmawiać. Badania pokazują, że najbardziej szczęśliwe pary to te, które regularnie randkują ze stałym partnerem.

4. potwierdzenia, że jest ważna

Podobny obraz

45% kobiet twierdzi, że najpiękniejsze zdanie, jakie może usłyszeć od mężczyzny to: ,,Kiedy Ciebie nie ma, tęsknię”. Poczucie bycia ważną to:

  • stabilizacja (dla niektórych oznacza to ślub, dla innych kredyt na 30 lat na mieszkanie, dla kolejnych dzieci, a dla jeszcze innych adopcję psa, wspólny tatuaż czy po prostu słowną obietnicę - chodzi o wspólne, długotrwałe zobowiązanie);
  • komplementy (większość mężczyzn reaguje na bodźce wzrokowe - łatwo to zauważyć latem w parku, kiedy cała ławka obraca się za atrakcyjną studentką. Większość kobiet z kolei reaguje na bodźce słuchowe - dlatego mężczyźni uwodzą obietnicami, czułymi słówkami. Kobieta potrzebuje słyszeć, że jest ważna, że mężczyzna ją kocha, że jest dla niego najpiękniejsza - nie raz, nie dwa, ale nieustannie)
  • seks (kobieca seksualność przez społeczeństwo jest mocno hamowana. Dlatego też wiele kobiet dopiero w związku może w pełni ją realizować. Dobry związek to dobry seks - i obopólna satysfakcja seksualna)
  • czas (spędzony we dwoje i wspólnie w większym gronie. Wspólna aktywność niesamowicie buduje więź między partnerami i tworzy wspomnienia, do których można się odwołać w gorszych chwilach).

5. wsparcia

Znalezione obrazy dla zapytania support

Według badań, dwie najbardziej pożądane cechy mężczyzny to: troskliwy i niezawodny. To, czego kobiety potrzebują od swoich partnerów, to cierpliwe wysłuchanie i możliwość wygadania się. Wiele z nich wcale nie oczekuje rady - zamiast tego wystarczy obecność, uważność, zapewnienie ,,jestem przy Tobie”. A gdy proszą o pomoc, liczą się konkretne działania. Na dotrzymanie danego słowa. Kobiety zwyczajnie lubią, gdy ich partner zadba o naprawę samochodu, odbiór dzieci ze szkoły czy organizację wspólnych wakacji. Nawet te, które są bardzo niezależne i silne, choć mogłyby wszystko robić samodzielnie, czerpią przyjemność z dzielenia się trudami z ukochaną osobą. Chcą słyszeć ,,nie musisz się martwić - ja o to zadbam”.

Autor: Karina Sokołowska

Bibliografia:
- Christenson, E. (2003). What Women Want. Newsweek, 141(7), 1-3.
- Glover, C.E. (2004). What women want: The role of social environment on romantic partner preferences. Dissertation Abstracts International: Section B: The Sciences and Engineering, 64(10-B),  5274.
- Geary, D., Vigil , J., Byrd-Craven, J. (2004 ). Evolution of Human Mate Choice. Journal of Sex Research, 41. 27-43.
- Noel, N., E. (red.) (2016). What Do Women Want? A Qualitative Study of Dating. Violence Against Women, 22 (2), 168-88.
- O’Reilly, S., Knox, D.,;Zusman, M. (2009). What College Women Want in A Marriage Partner. College Student Journal, 43(2), 503-506.
Alter-Ego - Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii by pK.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj