payday loans

Wybrane podejścia do psychoterapii grupowej – podejście Morena

Dydaktyka - artykuły specjalistyczne Zostaw komentarz

„Oko w oko, twarzą w twarz. I kiedy będziesz blisko, wezmę Twoje oczy i włożę je zamiast moich, i ty weźmiesz moje oczy i włożysz je zamiast swoich. I ja będę patrzeć na ciebie twoimi oczami, i ty będziesz patrzeć na mnie moimi oczami.”

(Moreno, 1914)


Moreno, twórca psychodramy, przede wszystkim odrzuca psychoanalizę, przyjmuje z kolei założenia związane z założeniami kosmogonicznymi są to: twórczość, spontaniczność, przypadek, przemijające trwanie produktu twórczości i tele, czyli kosmiczna interakcja.


W podejściu tym przede wszystkim chodzi o twórczość i jej trzy poziomy:

- twórczość nieświadoma, która jest nagła, spontaniczna, ale przyjmuję kształt intencjonalnego pomysłu

- twórczość unoszącą się, która nigdy nie ustaje

- twórczość traumatyczną, która z kolei niekiedy zaskakuje głębokim przeżyciem, które się następnie przejawia w procesie twórczego myślenia.


Twórczości nieustannie asystuje spontaniczność.


Przede wszystkim w tym podejściu należy opierać się na intuicji i własnych przeżyciach, a nie na teorii – tylko tak można zrozumieć samego siebie. Należy rozwijać w sobie twórczość i spontaniczność.


Ważne jest stosowanie ZASADY TELE, która została scharakteryzowana jako „wgląd i wczuwanie się jednej osoby w drugą, odczuwanie we dwoje”. Zasad Tele to spotkanie terapeuty z pacjentem oparte na terapeutycznej miłości.


Jak wygląda sesja psychodramatyczna?

Zaczyna się od rozgrzewki, która może zawierać fantazyjne ćwiczenia ruchowe, by pobudzić w pacjentach twórczość i spontaniczność (np. udawanie zwierząt)

Faza właściwa rozpoczyna pytaniem „Kto chce przedstawić jakiś swój problem?”, jedna z osób się zgłasza i podaje swój problem (protagonista), następuje rozdanie ról wśród pacjentów, a następnie zaczyna się gra (pojedyncze sceny).

Na sam koniec jest ogólna rozmowa, która zawiera uwagi, komentarze oraz pytania członków grupy do osoby odgrywającej swój problem. Uczestnicy dzielą się własnymi doświadczeniami, wrażeniami, jakie wywołały w nich odgrywane sceny.


Morena oprócz psychodramy stworzył również technikę socjometryczną, która dziś bardzo często jest wykorzystywana w psychologii społecznej. Metoda ta służy głównie do rozpoznawania relacji pomiędzy jednostkami w grupie, pozwala uchwycić pozycje danych członków, przewodnictwo, inicjatywę, wzajemne antypatie i sympatie i pomagają zrozumieć dynamikę relacji w grupie za pomocą graficznego socjogramu.

Autorzy: Eliza Wojciechowska, Karina Cebulak

Bibliografia: Kratochvil, S. (2003) Podstawy psychoterapii. Poznań: Zysk i S-ka Wydawnictwo.

Komentowanie zabronione.

Alter-Ego - Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii by pK.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj